Млад математик от Бургас стана атлет №1

Ученик от бургаската Природоматематическа гимназия е най-добре представилият се млад атлет в Националния шампионат по лека атлетика за момчета и момичета до 16 годишна възраст. Това е Божидар Вангелов.

Осмокласникът спечели три медала-един златен и два сребърни. В състезанието взеха участие над 1200 спортисти.

BojidarДесет дни по-рано, на националния шампионат в по-високата възрастова група, отново на националния стадион, Вангелов покри норматива за участие в Балканиада, като на 100 метра гладко бягане закова хронометъра на 11,25 секунди. Резултатът му на на 200 метра е 22,70 секунди. За сравнение, шампионът през 2105 година на същото състезание е постигнал време 23,44 секунди.

Божидар Вангелов е състезател на СКЛА „Вая 94“, Бургас. Той е един от четиримата лекоатлети, които станаха шампиони на България в щафетата 4X100 метра.

Успехите на талантливия бургазлия не са изненада. През февруари тази година, при първото си участие в Национален шампионат в зала в Добрич, Божидар спечели отново три медала- златен и два бронзови в същите дисциплини. През март тази година спечели старта на 80 метра на международния турнир в Александруполис, Гърция. През април е първи на 100 метра на турнира „Ден на спорта“ във Варна, където участва с по-големи на възраст състезатели.

Божидар Вангелов тренира лека атлетика от месец октомври 2015 година. Благодарен е на своята учителка госпожа Светла Петканова, която открива таланта му и насочва младия състезател към СКЛА“Вая 94“. Главен треньор на клуба е Георги Бахчеванов. Под негово ръководство Божидар тренира ежедневно, при всякакви метеорологични условия. Така постоянно подобрява резултатите си, което за него е гаранция, че ще има нови успехи на пистата.

Божидар Вангелов е отличник в Природоматематическата гимназия в Бургас. Организира времето си так, че да бъде сред първите и в училище и на пистата. Денят му стартира в 7.00 часа. Резултатите са медали от турнирите и отлични оценки в училище.